Sunce je na pragu značajnog događaja: preokreta magnetnog polja. Ovaj fenomen se dešava otprilike svakih 11 godina i označava važnu fazu u solarnom ciklusu. Preokret polariteta ukazuje na polovinu solarnog maksimuma, vrhunac solarne aktivnosti, i početak pomeranja ka solarnom minimumu. Poslednji put kada je Sunčevo magnetno polje preokrenuto bilo je krajem 2013. godine.
Solarni ciklus, koji traje oko 11 godina, pokreće Sunčevo magnetno polje i pokazuje se kroz učestalost i intenzitet pega na Suncu. Tokom solarnog maksimuma, trenutne procene predviđaju da će se to dogoditi između kraja 2024. i početka 2026. Haleov ciklus, koji traje otprilike 22 godine, obuhvata dva solarna ciklusa i uključuje preokret i povratak magnetnog polja Sunca u prvobitno stanje.
Tokom solarnog minimuma, Sunčevo magnetno polje je blizu dipola sa jednim severnim i jednim južnim polom, slično Zemljinom magnetnom polju. Kako se pomeramo ka solarnom maksimumu, Sunčevo magnetno polje postaje složenije. Do trenutka kada solarni maksimum prođe i stigne solarni minimum, Sunčevo magnetno polje se ponovo vraća u dipol, ali sa promenjenim polaritetom.
Preokret u polaritetu se dešava postepeno i može trajati godinu-dve, ali može značajno varirati. Na primer, severno polarno polje tokom solarnog ciklusa 24, koji se završio u decembru 2019, preokrenuto je tek nakon skoro pet godina. Dok preokret magnetnog polja možda zvuči dramatično, nije znak predstojeće apokalipse.
Preokret magnetnog polja može imati blagotvorne efekte za Zemlju, kao što je jačanje zaštite od galaktičkih kosmičkih zraka, visokoenergetskih subatomskih čestica koje mogu oštetiti svemirske letelice i predstavljati opasnost za astronaute. Naučnici će pomno pratiti predstojeći preokret i njegove moguće efekte na sledeći solarni ciklus.