Zvezdana ploča naše Mlečne staze je četiri do pet milijardi godina starija nego što se ranije mislilo. Prema najnovijim istraživanjima, ova “tanka ploča” postojala je već pre oko 13 milijardi godina. Otkriće velikog broja veoma starih zvezda u ovoj oblasti naše galaksije baca novo svetlo na rano formiranje galaksija i može objasniti zašto je svemirski teleskop Džejms Veb pronašao više disk galaksija u ranom kosmosu nego što se očekivalo.
Analize pokazuju da su mnoge od ovih starih zvezda metalno siromašne, što znači da su one izuzetno stare, starije od 13 milijardi godina. Ovo otkriće izaziva preispitivanje dosadašnjih teorija o razvoju galaksija i sugeriše da je Mlečna staza formirala svoju tipičnu zvezdanu ploču mnogo ranije nego što se mislilo.
Ovo takođe ima implikacije na šire razumevanje evolucije galaksija, jer se ranije smatralo da je rana formacija zvezdanih diskova retka pojava. Međutim, posmatranja teleskopa Džejms Veb sugerišu da su disk galaksije bile prilično uobičajene u prvoj milijardi godina nakon Velikog praska, što podržava najnovija otkrića vezana za Mlečni put.