Svemirska fotografija nedelje: Kosmički ‘fosil’ koji sadrži neke od najstarijih zvezda u univerzumu


Habl teleskop je zabeležio gustu loptu sa milionima zvezda unutar galaksije koja orbitira oko Mlečnog puta. Njegovo drevno poreklo otvara velika pitanja o tome kako galaksije nastaju i rastu.

Nova slika Habla prikazuje NGC 2005, globularni klaster smešten u Velikom Magelanovom oblaku, koji je satelitska galaksija Mlečnog puta. Ovaj globularni klaster se sastoji od gravitaciono vezane grupe desetina hiljada ili miliona zvezda. Veruje se da su globularni klasteri stari milijardama godina. Oko 150 njih je poznato da postoji u halo Mlečnog puta, i oni orbitiraju oko njegovog centra u pravcu suprotnom od većine drugih objekata u našoj galaksiji, što podržava teoriju da su zarobljeni tokom spajanja Mlečnog puta sa drugim galaksijama.

NGC 2005 je savršen primer za proučavanje jer postoji van Mlečnog puta, ali je dovoljno blizu da se pažljivo prouči. To je verovatno ostatak – možda i jezgro – patuljaste galaksije koja je odavno konzumirana.

Veliki Magelanov oblak može se lako videti sa južne hemisfere kroz mali teleskop ili dvogled. Ova galaksija sadrži globularne klastere, guste zvezdane skupine i Tarantula maglinu, supermasivnu verziju Orionove magline u Mlečnom putu.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]