Džejms Veb telskop otkriva nove uvide o Jupiterovim aurorama

NASA-in Svemirski teleskop Džejms Veb otkrio je zadivljujuće nove detalje o Jupiterovim aurorama, pokazujući njihov intenzitet u poređenju sa Zemljom. Ova otkrića ilustruju da su aurore na Jupiteru stotine puta svetlije od severne i južne svetlosti viđene na Zemlji. Aurore na gasovitom džinu pokreću visokenergetske čestice koje ulaze u njegovu atmosferu blizu magnetnih polova, sudarajući se sa molekulima gasa, slično kao i na našoj planeti. Međutim, magnetno polje Jupitera igra dodatnu ulogu u stvaranju njegovih aurora, hvatajući čestice iz solarnog vetra i njegovog vulkanskog meseca Io. Vebova napredna osetljivost omogućila je posmatranje ovih brzo promenljivih auroralnih karakteristika, ističući promenljivu prirodu emisije trihidrogenskog kationa (H3+).

Novi podaci, zabeleženi pomoću Vebove Kamere bliske infracrvene oblasti (NIRCam) 25. decembra 2023. godine, otkrili su neočekivanu aktivnost u Jupiterovoj atmosferi, postavljajući pitanja o njegovom magnetnom polju i interakcijama čestica. Zanimljivo je da su neke auroralne karakteristike nedostajale pandan u Hablovim ultraljubičastim posmatranjima, sugerišući kombinaciju velikih količina veoma niskoenergetskih čestica koje pogađaju atmosferu, scenario koji se ranije smatrao neverovatnim. Ova razlika je zbunila naučnike, podstičući dalja istraživanja kako bi se bolje razumele ove svetle emisije.

Posmatranja teleskopa, zajedno sa podacima iz NASA-inog Svemirskog teleskopa Habl, nastavljaju da izazivaju postojeće percepcije Jupiterove atmosferske i svemirske okoline. Nalazi su objavljeni u časopisu Nature Communications, sa planovima za dodatna Vebova posmatranja kako bi se dalje istražili uzroci iza enigmatičnih Jupiterovih aurora. Veb, kao vodeća naučna opservatorija u svemiru, nastavlja da istražuje misterije našeg solarnog sistema i šire, uz međunarodnu saradnju sa NASA-om, ESA-om i CSA-om.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]