‘Jedinstvena prilika’: Eksplozija nove će dodati novu zvezdu na noćno nebo u spektakularnom prizoru: NASA


Naučnici širom sveta s nestrpljenjem iščekuju kosmički događaj nove koji će izgledati kao da dodaje “novu zvezdu” na noćno nebo negde između sada i septembra, prema podacima NASA-e. Taj spektakl će biti toliko sjajan da će biti vidljiv golim okom.

“Ovo je događaj koji se dešava jednom u životu i stvoriće mnogo novih astronoma, pružajući mladim ljudima kosmički događaj koji mogu sami posmatrati, postavljati svoja pitanja i prikupljati sopstvene podatke,” rekla je dr Rebekah Hounsell, pomoćna naučna istraživačica specijalizovana za novine u NASA-inom Centru za svemirske letove Goddard u Greenbeltu, Maryland.

Sistem poznat kao T Coronae Borealis, ili jednostavno “T CrB”, je mali binarni zvezdani sistem smešten u severnom delu galaksije Mlečni put, na oko 3,000 svetlosnih godina od Zemlje. Sistem se sastoji od belog patuljka – mrtve zvezde veličine Zemlje sa masom sličnom našoj Suncu – koji polako otima vodonik od drevnog crvenog giganta. Oko svakih 80 godina, vodonik sa crvenog giganta se nakuplja na površini belog patuljka i izaziva nasilnu termonuklearnu eksploziju koja izbacuje vodonik u svemir u vidu spektakularnog svetlosnog šoua.

Posmatrači na Zemlji će imati dojam kao da se nova zvezda pojavila na nebu. Poslednja nova na T CrB bila je 1946. godine, a prvo zabeleženo viđenje se dogodilo pre više od 800 godina od strane opata u Nemačkoj.

Hounsell objašnjava da se nova ne treba mešati sa supernovom, koja se dešava kada masivna zvezda eksplodira na kraju svog životnog ciklusa, uništavajući se u tom procesu. U slučaju nove, patuljasta zvezda ostaje netaknuta, ali izbacuje nagomilani materijal u blještavom bljesku. Očekuje se da će se događaj desiti do kraja leta, jer binarni sistem pokazuje slične obrasce ponašanja onima koji su viđeni pre događaja 1946. godine.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]