Nova eksplozija na 3.000 svetlosnih godina biće vidljiva sa Zemlje golim okom


Astronomi prognoziraju da će T Coronae Borealis, poznata i kao “Zvezda plamena”, uskoro eksplodirati i biti vidljiva sa Zemlje golim okom. Sistemi zvezda, koji se sastoje od hladne crvene džin-zvezde i vrele bele patuljaste zvezde, locirani su na udaljenosti od 3.000 svetlosnih godina od Zemlje, a poznati su po svojim povremenim eksplozijama koje se ponavljaju svakih 79 do 80 godina, prema NASA-inim podacima. Poslednja zabeležena erupcija ovog sistema dogodila se 1946. godine.

Profesor fizike i astronomije sa Univerziteta države Luizijane, Bredli Šefer, napominje da će ova eksplozija postati jedna od najsvetlijih zvezda na nebu kada bude vidljiva sa Zemlje. Naučnici predviđaju da će tokom eksplozije sjaj T Coronae Borealis dostići magnitudu +2, što će omogućiti da se zvezda vidi golim okom. Precizan datum i vreme eksplozije su još uvek nepoznati, ali trenutni pad sjaja, poznat kao “pre-erupcija”, ukazuje na to da je erupcija neizbežna.

T Coronae Borealis je jedan od retkih poznatih sistema u Mlečnom putu sa ciklusom erupcija kraćim od jednog veka. Kada se eksplozija desi, zvezda će na nebu biti sjajna poput Severnjače, Polaris, i taj sjaj će zadržati nekoliko dana do nedelju dana.

Ovaj događaj će pružiti astronomima jedinstvenu priliku za proučavanje različitih talasnih dužina svetlosti i strukture zvjezdanog sistema. Dr Rebekah Hounsell iz NASA-inog Centra za svemirske letove “Goddard” izjavila je da je ovo jedan od onih jedinstvenih događaja koji će inspirisati buduće generacije astronoma.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]