Projekt Space Trash Signs stvara ‘sazvežđa’ od svemirskog otpada kako bi istakao problem svemirskog đubreta (video)


Projekat Space Trash Signs stvorio je “sazvežđa” od nefunkcionalnih satelita i starih delova raketa kako bi skrenuo pažnju na sve veći problem svemirskog otpada. Ovaj projekat je rezultat saradnje između kompanije za održivost svemira Privateer, nemačke dizajnerske agencije Moby Digg, vizuelnog umetnika Franka Gräfea i komunikacione agencije Serviceplan Innovation. Sazvežđa svemirskog đubreta mogu se istraživati na posebnom veb sajtu, u aplikacijama za posmatranje zvezda i u posebnim programima prikazivanim u planetarijumima širom sveta. Cilj projekta je da skrene pažnju na rastući problem svemirskog otpada pred sastanak Komiteta Ujedinjenih nacija za mirnodopsko korišćenje svemira u junu, koji će raspravljati o merama potrebnim za uređenje svemira oko Zemlje.

Sazvežđa su sastavljena na osnovu stvarnih podataka o praćenju svemirskog otpada koje je prikupio Privateer. Za razliku od poznatijih zvezdanih sazvežđa, ova sazvežđa se ne mogu posmatrati sa Zemlje jer svemirski otpad orbitira Zemljom brzinom od preko 27.359 kilometara na sat. Veštačka inteligencija je korišćena za pronalaženje obrazaca u podacima Privateera, a sa im se zatim vremenski označila tačka u kojoj su otkriveni.

Sazvežđa su odabrana kako bi istakla najpogubnije posledice problema svemirskog otpada. Na primer, “Pokvareni kompas”, uočen iznad Bermuda u januaru 2023, ukazuje na štetu koju bi svemirski otpad mogao naneti globalnim satelitima za navigaciju, kao što su američki GPS ili evropski Galileo sistem. Na sličan način, “Veliki 404” – zabeležen iznad zapadne Afrike u februaru 2023 – označava posledice uništenja satelita za internet povezivanje koji povezuju izolovane zajednice širom sveta. “Nedostupna prognoza”, zabeležena iznad Indije u aprilu 2023, simbolizuje nesigurnost sa kojom bi se svet suočio ukoliko bi izgubio svoje meteorološke satelite. Sveukupno, deset sazvežđa čini ovu kolekciju.

Trenutno više od 160 miliona komada ljudskog svemirskog otpada orbitira Zemljom, uključujući cele nefunkcionalne satelite, iskorišćene raketne stupnjeve i sitne fragmente proizvedene u sudarima većih objekata. Rizik od orbitalnih sudara naglo raste zbog sve većeg broja satelita u orbiti, potpomognutog pojavom malih satelita i internet-konstelacija poput SpaceX-ovog Starlinka. Stručnjaci strahuju da bi bez preventivnih mera, poput uklanjanja većih komada otpada, svemir oko Zemlje mogao postati potpuno neupotrebljiv. Ističe se mogućnost pojave Kesslerovog sindroma, situacije u kojoj bi fragmenti iz svakog novog sudara izazvali dodatne sudare, stvarajući još više fragmenata i dalje sudare.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]