Otkrića teleskopa Webb o planeama manjim od Neptuna (sub-Neptunes)

NASA-in teleskop Džejms Veb pružio je transformativne uvide u planete manje od Neptunea najrasprostranjeniji tip egzoplaneta u našoj galaksiji, ali još uvek uglavnom nerazumljiv. Kroz detaljno ispitivanje egzoplaneta TOI-421 b, naučnici su, po prvi put, bili u mogućnosti da prodru kroz gasovitu maglu koja obavija ove planete, otkrivajući sastav njihovih atmosfera. Ovo otkriće je ključno jer otkriva prethodno skrivene hemijske potpise, kao što su vodena para, ugljen-monoksid i sumpor-dioksid, što sugeriše jedinstvene atmosferske karakteristike.

Istraživanje predstavlja značajan korak u razumevanju zašto sub-Neptuni, manji od gasnih džinova, ali veći od Zemlje, ne postoje u našem solarnom sistemu uprkos tome što su česti u galaksiji. Studija TOI-421 b, toplijeg pod-Neptuna, pokazala je da ima atmosferu dominiranu vodonikom — neočekivano otkriće koje ga razlikuje od prethodno posmatranih sub-Neptuna koji sadrže teže molekule.

Ova otkrića o atmosferi TOI-421 b mogla bi redefinisati način na koji naučnici percipiraju sub-Neptune, potencijalno kategorizujući TOI-421 b kao novi tip ili izuzetno retku kategoriju egzoplaneta. Kako Veb nastavlja s istraživanjima, dalja posmatranja toplih sub-Neptuna mogla bi ubrzati naše razumevanje formiranja i evolucije ovih nebeskih tela, otkrivajući složenost planetarnih sistema izvan našeg.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]